Follow by Email

czwartek, 29 grudnia 2011

Jaką choinkę wybrać na "Boże Narodzenie"

Świerk, jodła czy sosna - jaką choinke wybrać na Boże Narodzenie?, fot. www.sxc.hu
Świerk, jodła czy sosna - jaką choinkę wybrać na Boże Narodzenie?
Co roku przed świętami Bożego Narodzenia zadajemy sobie pytanie: świerk, jodła czy sosna? Może poniższy tekst pozwoli Ci znaleźć odpowiedź. Porównujemy 3 najpopularniejsze gatunki drzew iglastych wybieranych na choinki.
Chyba nikt dziś nie wyobraża sobie świąt Bożego Narodzenia bez przystrojonego drzewka. Aż trudno uwierzyć, że zwyczaj ubierania choinki rozpowszechnił się dopiero około dwieście lat temu.
Najstarsze doniesienia o choince jako drzewku przyozdabianym na Boże Narodzenie pochodzą z Alzacji - pogranicza Niemiec i Francji. Mówią one o ustawianiu w domach iglastego drzewka: jodły, sosny lub świerka przybranego rajskimi jabłuszkami, orzechami i ozdobami z papieru.

Wybór drzewka na choinkę

No właśnie - świerk, jodła czy sosna? To pytanie zadajemy sobie co roku. Warto dobrze zastanowić się nad wyborem odpowiedniego drzewka, gdyż znacznie różnią się one między sobą wyglądem, zasadami pielęgnacji i ceną.

Świerk pospolity i kłujący

Najczęściej wybieranym drzewkiem na choinkę jest świerk - zarówno świerk pospolity (Picea abies), jak i świerk kłujący (Picea pungens), choć znacznie droższy. Wiąże się to z długa tradycją, przystępną cena, stożkowym pokrojem, a przede wszystkim z intensywnym żywicznym zapachem świerkowych igieł. Niestety świerk pospolity gubi igły już od pierwszej minuty po przyniesieniu do domu, a po kilku tygodniach zrzuca je wszystkie. Świerk kłujący postoi w mieszkaniu nieco dłużej, jednak należy uważać na jego igły, bo jak mówi nazwa rośliny - są bardzo kłujące.

Jodła kaukaska

Jodła kaukaska (Abies nordmanniana) należy do tzn. ekskluzywnych choinek. Świadczy o tym przede wszystkim jej cena (jest to najdroższe drzewko). Jodła w mieszkaniu może ona wytrzymać nawet dwa miesiące, a igły nie będą się sypać. Niestety gałązki jodły nie pachną.

Sosna pospolita

Sosna pospolita (Pinus silvestris) nie jest często wybierana na choinkę ze względu na rzadkie igły. Jej największym atutem jest atrakcyjna cena oraz żywiczny zapach igieł, które długo utrzymują się na gałązkach.

Gdzie kupić drzewko na choinkę?

Po podjęciu decyzji, jaką choinkę wybieramy, pozostaje kwestia miejsca zakupu i ceny. Choinki sprzedawane są najczęściej tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Legalnie sprzedawane choinki pochodzą ze specjalnych plantacji lub terenów przeznaczonych do wycinki (jak tereny pod liniami wysokiego napięcia).
Ceny choinek są uzależnione od wielkości i urody. Najtańsze są sosny i świerki (od 20 do 100 zł), droższe, ale za to bardziej wytrzymałe są jodły (od 100 zł). Jeżeli planujemy nasze drzewko po Świętach przesadzić do ogrodu wybierzmy droższe choinki w doniczkach.
Świerk pospolity (Picea abies), fot. Mas Green s.c. Świerk kłujący (Picea pungens), fot. Mas Green s.c.
Świerk pospolity (Picea abies)
Choinka najbardziej popularna w Polsce ze względu na wielowiekowe tradycje. Korona wąsko stożkowata lub stożkowata. Igły krótkie na 1 - 2 cm, zielone do ciemnozielonych, o zapachu żywicznym. Igły krótko utrzymują się na gałęziach, tylko przez czas 1 - 3 tygodni. Gałęzie giętkie, opis i zdjęcie Mas Green s.c.
Świerk kłujący (Picea pungens)
Choinka o regularnej stożkowatej koronie. Gałęzie sztywne, ustawione pod kątem prostym do pnia; igły 2 - 3 cm długości (uwaga kłujące!), barwy od sinozielonej do srebrzystej, utrzymują się na gałęziach przez kilka tygodni, opis i zdjęcie Mas Green s.c.

Jodła kaukaska (Abies nordmanniana), fot. Mas Green s.c. Sosna pospolita (Pinus silvestris), fot. Mas Green s.c.
Jodła kaukaska (Abies nordmanniana)
Choinka o stożkowatej, bardzo regularnej koronie. Igły ciemnozielone, błyszczące, na szczycie zaokrąglone, 2 - 4 cm długości; bardzo długo utrzymuje igły na gałęziach, nie opadają, lecz usychają na gałęzi. Gałęzie sztywne i gęste, opis i zdjęcie Mas Green s.c.
Sosna pospolita (Pinus silvestris)
Choinka o naturalnym szeroko stożkowatym pokroju i ażurowej (rzadkiej) koronie o zapachu żywicznym. Igły jasnozielone 8 - 10 cm długości, długo utrzymujące się na gałęziach. Gałęzie sztywne, dobrze utrzymujące ozdoby choinkowe, opis i zdjęcie Mas Green s.c.


Opisy i zdjęcia choinek od Mas Green s.c.
Paweł Romanowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz